Jak powstaje fotomontaż?
Zobacz jak powstaje fotomontaż. Dowiedz się kiedy warto wykorzystać tą technikę wykonywania zdjęć.
Czym jest fotomontaż?
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest fotomontaż. Jest to technika pozwalająca na połączenie kilku zdjęć w jeden obraz. Z każdego zdjęcia wykorzystuje się jakąś jego część i tworzy się zdjęcie które jest połączaniem wszystkich elementów składowych. Można więc na przykład połączyć zdjęcie idącej pary, psa oraz lasu w jedno ujęcie. Otrzymamy wtedy zdjęcie pary idącej lasem z psem na spacer.
Czy można połączyć dowolne elementy/zdjęcia i efekt będzie realistyczny?
Niestety nie jest to aż tak proste.
Jednym z najważniejszych aspektów realistycznego montażu jest dopasowanie kolorów i oświetlenia w różnych zdjęciach, aby uzyskać naturalny i spójny efekt. Na łączonych zdjęciach musi się również zgadzać perspektywa. Taki montaż ze zdjęć można wykonać za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć, takiego jak Adobe Photoshop. Dzięki pracy na warstwach i możliwości szczegółowej edycji każdego elementu można zadbać o każdy detal który uwiarygodni finalne zdjęcie.
Technikę można stosować w różnych dziedzinach. Między innymi w projektowaniu graficznym, fotografii reklamowej oraz w fotografii produktowej.
W tym wpisie skoncentruję się na tej technice oraz jej możliwościach w kontekście fotografii produktów.
Fotomontaż w fotografii produktów
W fotografii produktowej można wykorzystać fotomontaż do stworzenia zdjęć w użyciu. Chodzi o zaprezentowanie produktów w kontekście ich zastosowania. Dzięki temu klienci mogą zobaczyć, jak produkt wygląda w różnych przypadkach zastosowania. Takie zdjęcia często są stosowane dodatkowo jako uzupełnienie do zdjęć typowo katalogowych produktów.
Można również zastosować taki montaż do zdjęć reklamowych produktów. Tutaj na przykład można wykorzystać tło które pasuje to koncepcji oraz klimatu reklamy. Można także dodać inne elementy które ożywią oraz wzbogacą przekaz.
Kiedy warto wykorzystywać fotomontaż?
- Kiedy nie mamy budżetu na wykonanie sesji zdjęciowej produktów
- Kiedy chcemy stworzyć materiały na sezon letni w zimę lub odwrotnie
- Kiedy nie chcemy lub nie mamy czasu na organizację sesji zdjęciowej
- Kiedy potrzebujemy tylko kilku zdjęć produktu
Jak powstaje fotomontaż zdjęć?
Fotomontaż zdjęć produktowych powstaje poprzez łączenie różnych elementów, które są fotografowane oddzielnie, a następnie umieszczane na jednym zdjęciu za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć. Proces tworzenia montażu składa się z kilku etapów:
- Planowanie: Pierwszym krokiem jest określenie, jakie elementy należy sfotografować i jakie są oczekiwania klienta. Muszę ustalić, jakie elementy będą potrzebne do wykonania montażu.
- Poszukiwanie: Etap gdzie znając wymagania klienta poszukuję odpowiednich zdjęć w banku zdjęć. Czasem może być to dość czasochłonny etap.
- Wybór zdjęć: Przekazuję klientowi zdjęcia do wyboru. Często również pokazuję umiejscowienie wszystkich elementów na takim szybkim/roboczym montażu.
- Sesja zdjęciowa: W kolejnym kroku przeprowadzam sesję zdjęciową produktów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty warto wykonać zdjęcie produktu pod dany montaż. Ważne jest wiec aby produkty były fotografowane zgodnie z wcześniej ustalonym planem. To znaczy aby produkt był ustawiony, oświetlony zgodnie ze światłem które jest na wybranym zdjęciu tła.
- Przygotowanie zdjęć do fotomontażu: Po zakończeniu sesji zdjęciowej przygotowuję zdjęcia do montażu. Oznacza to wycięcie produktów/elementów zdjęcia, dopasowanie rozmiaru, kolorystyki oraz oświetlenia, aby pasowały do reszty elementów.
- Montaż: To już ostatni etap. Za pomocą oprogramowania do edycji zdjęć (Adobe Photoshop), łączę wszystkie elementy w jedno finalne ujęcie. W trakcie tego etapu dodaje cienie, poprawiam kolory oraz jasność. Jednym słowem dopracowuję wszystkie elementy aby ładnie się połączyły.
Przykłady fotomontażu
Poniżej na kilku przykładach przedstawiłem jak powstaje taki montaż ze zdjęć.
W jednym przypadku fotografowałem produkt już mając wybrane zdjęcie tła. Tutaj mogłem lepiej odwzorować oświetlenie oraz perspektywę produktu na obu zdjęciach.
Drugi przypadek to sytuacja w której dopasowywałem gotowe wykonane przeze mnie zdjęcie produktu klienta do zdjęć tła dostępnych w banku zdjęć.
Zdjęcia w użyciu pojemników dla kotów
Klientowi zależało aby wykonać kilka ujęć pokazujących pojemniki dla kotów w użyciu. Ważne było aby w pojemniku był kot.
Wybór zdjęć składowych:





Gotowe ujęcie:


Zdjęcia w użyciu stojaków na drewno
Klientowi zależało aby wykonać kilka ujęć pokazujących stojaki z drewnem w domu oraz ogrodzie. Fotografowałem zarówno mniejszy stojak który mógł być użyty w domu jak i większe stojaki do ogrodu. W tym przypadku wykorzystałem zdjęcia typowo katalogowe które również wykonywałem dla klienta.
Przykładowe montaże robocze przygotowane dla klienta:
Przygotowałem dla klienta kilka opcji pasujących do jego pomysłu. Poniżej możesz zobaczyć niektóre z nich.




Wybór zdjęć składowych:
Finalnie klient wybrał poniższe zdjęcia do wykonania fotomontażu.


Do fotomontażu użyłem wcześniej wykonanego zdjęcia produktu.


Gotowe ujęcie:


Inne przykłady wykorzystania montażu w fotografii produktów
Zalety fotomontażu
- Pozwala na zaoszczędzenie czasu i kosztów, które są związane z organizacją oraz wykonaniem sesji zdjęciowej.
- W szybkim czasie i przy niewielkim budżecie można stworzyć bardzo różne zdjęcia. Przy standardowej sesji wymagało by to zmiany lokalizacji lub scenografii. Wiązało by się to z dużo większym kosztem takiego przedsięwzięcia.
- Dzięki wykorzystaniu fotomontażu można z łatwością wykorzystać istniejące zdjęcia produktów, co jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż organizacja kolejnej sesji. Taki scenariusz nie gwarantuje zawsze idealnych efektów ale jest jednak najtańszy.
- Możemy stworzyć materiały pokazujące produkt w użyciu latem podczas kiedy za oknem są zimowe warunki oraz odwrotnie.
- Fotomontaż jest świetnym narzędziem marketingowym. Umożliwia pokazanie produktu w użyciu, prezentując produkt w różnych warunkach i kontekstach. Dzięki temu można zwiększyć skuteczność kampanii reklamowej i zachęcić do zakupu.
Wady fotomontażu
- Mamy ograniczone możliwości tworzenia fotorealistycznego ujęcia. Korzystamy ze zdjęć zrobionych przez innych fotografów więc czasem możemy nie znaleźć dokładnie tego czego szukamy. Trzeba wtedy zmienić koncepcję lub wybrać ujęcie najbliższe obranej koncepcji zdjęcia.
- Czasem bardzo dużo czasu trzeba poświęcić na wybór zdjęć składowych i ich dopasowanie. Może to wydłużyć czas wykonania montażu.
- Fotomontaż wymaga specjalistycznych umiejętności i oprogramowania. Dlatego też nie posiadając odpowiedniego doświadczenia, trudno jest uzyskać realistyczny i zadowalający efekt.
- Potencjalna utrata autentyczności zdjęć. Zbyt duży stopień modyfikacji zdjęć może prowadzić do utraty ich autentyczności i rzeczywistego wyglądu.
Podsumowanie
Podsumowując, fotomontaż to często dość wymagający proces. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom i technikom, można stworzyć realistyczne zdjęcia produktów w użyciu. Będą one świetnym narzędziem marketingowym przy sprzedaży produktów. Ponadto wykonanie takich zdjęć będzie szybsze i tańsze niż zorganizowanie standardowej sesji zdjęciowej.