|

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu?

Jeśli czytasz ten artykuł to istnieje duże prawdopodobieństwo że masz nieruchomość którą chcesz wynająć bądź sprzedać. Pewnie interesuje Ciebie również jak przygotować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu. Pierwszym etapem jest sprzątanie oraz przygotowanie takiego mieszkania. Takie przygotowanie będzie przydatne do wykonania zdjęć oraz do prezentacji mieszkania potencjalnym zainteresowanym. W tym artykule skupię się głównie na przygotowaniu wnętrza do sesji zdjęciowej i powiem na co warto zwrócić uwagę. Mam nadzieję że będą to dla Ciebie wartościowe wskazówki i pomogą Ci przejść przez ten proces szybko i sprawnie.

Dlaczego przygotowanie mieszkania jest takie ważne?

Na zdjęciach wszystkie niedociągnięcia będzie widać. Próba naprawienia tego w programie graficznym będzie długa i żmudna. Często też nie da takich efektów jak dobrze przygotowane mieszkanie do zdjęć. Dodatkowo sprzątanie jest dużo szybsze i co ważne tańsze. Przygotowanie samemu mieszkania do zdjęć lub zlecenie tego zajęcia będzie tańsze niż wynajęcie grafika do poprawy zdjęć…

Jeśli już wiemy że sprzątanie mieszkania i przygotowanie go do zdjęć jest bardzo ważnym krokiem to zobaczmy jak się do tego zabrać i co należy zrobić.

1. Analiza mieszkania

Możemy taką analizę zrobić samemu lub poprosić kogoś o pomoc. Druga osoba doda świeżego spojrzenia na mieszkanie i może podpowiedzieć nam co należy poprawić. Z reguły jak już mieszkamy to do niektórych rzeczy się przyzwyczajamy i możemy tego nie zauważyć lub zignorować. Może to być lekko brudna kanapa, niedokręcony kontakt czy odklejająca się tapeta itp. Rzeczy do których my przywykliśmy i już aż tak nam to nie przeszkadza ale będzie zauważone przez potencjalnego kupującego. Może to powodować że w jego oczach obniży to wartość nieruchomości. Jeśli są to prace proste i tanie to warto je wykonać. Możemy na tym finalnie zyskać.

Do takich prac liftingowych można również zaliczyć:

– przemalowanie kilku ścian lub całego pomieszczenia
– wymiana lamp
– wymiana list przypodłogowych lub dodanie list przy sufitowych
– przemalowanie drzwi lub mebli

Wszystko zależy od nieruchomości i naszego budżetu.

Jeśli mamy już listę rzeczy do poprawy to po wykonaniu możemy przejść do kolejnego etapu.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu

2. Sprzątanie mieszkania

przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu

Kolejnym krokiem jest sprzątanie mieszkania. Podłogi, okna oraz meble muszą być czyste. Szczególnie istotne są błyszczące powierzchnie. Tutaj zawsze będziemy widzieć ślady. Zadbajmy by je dobrze wyczyścić i nie pozostawić smug. Nie masz czasu na sprzątanie? Możesz to zlecić profesjonalnym firmom sprzątającym.

3. Usunięcie zbędnych rzeczy z mieszkania

Nasze mieszkanie jest już czyste i pachnące. Warto również oczyścić mieszkanie ze zbędnych elementów takich jak nasze rzeczy osobiste. Jeśli czytasz nałogowo książki to pewnie masz ich wiele. Możliwe że można je znaleźć na parapecie czy podłodze. Mimo że Tobie to odpowiada to aby lepiej zaprezentować mieszkanie warto uprzątnąć te książki i zostawić tylko te na półkach. Pozwoli to osobom zainteresowanym poczuć się jak u siebie. Wyobrazić sobie jak by to mogło wyglądać gdy się wprowadzi. Jeśli uprzątniemy mieszkanie ze zbędnych rzeczy to będzie też bardziej przestronne. A kto nie chce przebywać w większej przestrzeni?
Aby mieć świeże spojrzenie możesz poprosić osobę z zewnątrz aby Ci pomogła wskazać co może potencjalnym klientom przeszkadzać. Możesz wierzyć lub nie ale czasem taka czynność może diametralnie odmienić wygląd mieszkania oraz jego odbiór w oczach innych.

home staging Szczecin

4. Dodanie dodatków oraz spójności do wnętrza

Ostatnim etapem są dodatki oraz sprawienie że wnętrze jest spójne. Spójne zarówno kolorystycznie oraz przez spójny styl. Nie zawsze jest to obowiązkowy punkt ale w niektórych przypadkach zdecydowanie warto się tym zainteresować. Mieszkanie może zmienić się znacznie przy niewielkim koszcie.

Nie masz wyczucia przy dobieraniu dodatków?
Poproś swoją żonę, siostrę lub osobę która ma wyczucie stylu i może pomóc w dodaniu nieruchomości takiego ostatniego sznytu.

Jakie dodatki możemy użyć?

– ładne poduszki
– zasłony
– obraz lub plakat
– świeczka lub lampion
– kwiat w doniczce lub kwiaty cięte

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu – podsumowanie

Jak widzisz przygotowanie mieszkania nie jest takie trudne. Wymaga to jednak poświęcenia swojego czasu. Jednak teraz już wiesz jak przygotować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu. Nie pozostaje nic innego jak zabrać się do pracy.

W kolejnym artykule pokażę jak wykonać zdjęcia wnętrz. Link do tego artykułu – Jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem.

Planujesz sprzedaż lub wynajem nieruchomości?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu, przygotowanie mieszkania przy sprzedaży, przygotowanie mieszkania przy wynajmie, sprzedaż mieszkania, wynajem mieszkania, wynajem długoterminowy mieszkania, wynajem krótkoterminowy mieszkania

Podobne wpisy