| | | | | |

Jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem

Jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem?
Jeśli czytasz ten artykuł to istnieje duże prawdopodobieństwo że masz mieszkanie które chcesz wynająć bądź sprzedać. Zastanawiasz się pewnie jak zrobić dobre zdjęcia tego mieszkania.
Pierwszym etapem jest sprzątanie oraz przygotowanie takiego mieszkania do wykonania zdjęć oraz prezentacji klientom. O tym więcej możesz przeczytać we wcześniejszym artykule – Jak przygotować mieszkanie  do sprzedaży lub wynajmu?

Jeśli już masz przygotowane mieszkanie do sesji to można zacząć wykonywać zdjęcia. Jeśli jednak jeszcze nie masz tego za sobą to gorąco do tego zachęcam. Przygotowanie mieszkania do zdjęć jest bardzo istotne. Posprzątane mieszkanie zawsze lepiej wygląda na zdjęciach. Dodatkowo zdjęcia ujawniają każde niedociągnięcie podczas sprzątania. Warto się więc do tego przyłożyć by przy oglądaniu zdjęć nie być niemile zaskoczonym. Dodatkowo tak przygotowane mieszkanie będzie gotowe do pokazania przyszłym klientom.

Do zdjęć możemy użyć od telefonu do profesjonalnej lustrzanki cyfrowej lub popularnych ostatnio bezlusterkowców. Generalnie im lepszy sprzęt tym jakość zdjęć będzie lepsza. Jeśli mamy statyw to zdecydowanie warto go użyć! Pamiętajmy również by na statywie wyłączyć stabilizację obrazu (stabilizacja może próbować dodatkowo stabilizować obraz i w efekcie da to nam rozmyte zdjęcie). Skorzystajmy również z wężyka do wyzwalania migawki lub ustawmy samowyzwalacz w aparacie (tylko kiedy fotografujemy na statywie). Fotografując wnętrza korzystajmy z wyższych wartości przysłony – około f11. Takie ustawienie zapewni nam ostrość w większym zakresie na zdjęciu. Ustawienie wyższych wartości nie dotyczy telefonów. Tutaj już przy dużo mniejszych wartościach przysłony zdjęcia są ostre od początku do końca kadru.

Jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem oraz na co dokładnie zwrócić uwagę przy fotografowaniu wnętrz?
Opiszę to w kilku krótkich punktach poniżej.

Walące się ściany

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę aby ściany były proste na zdjęciach. Nasz mózg przetwarzając obraz z oczu sprawia że wszystko wydaje nam się proste. Niestety aparat fotograficzny nie posiada tak zaawansowanej optyki oraz procesora. Takie zdjęcia będą już wyglądają bardziej profesjonalnie.

Czasem można zrobić ciekawe zdjęcie z innej perspektywy lub łamiąc tą zasadę. Nie idziemy jednak w skrajność i nie wykonujmy wszystkich takich zdjęć. Przekrzywione zdjęcie lub dziwna perspektywa nadal może sugerować przypadkowe zdjęcie lub przekrzywienie aparatu przy wciśnięciu spustu migawki.

Odpowiednie umiejscowienie aparatu

Zanim zrobisz zdjęcie to przejdź się po pomieszkaniu i zobacz z której strony wygląda najlepiej. Możesz też zrobić kilka zdjęć z różnych miejsc bądź wysokości. Spróbuj stanąć w jednym z rogów, zrobić zdjęcie na wprost okna. Staraj się pokazać na zdjęciu funkcje fotografowanego pomieszczenia tak by klient mógł sobie je dobrze zobrazować. Możesz też delikatnie przesunąć meble by mieszkanie na zdjęciu wyglądało lepiej. Tutaj mam na myśli raczej drobne zmiany. Nie chcemy nikogo oszukać na zdjęciach. Jak klient przyjdzie na prezentację to może być zawiedziony i efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Naszym celem jest pokazanie mieszkania w jak najlepszym świetle, a nie ubarwianie i oszukiwanie.

Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala to warto użyć dłuższych ogniskowych (przybliżyć trochę kadr). Spowoduje to że elementy na zdjęciu będzie miały właściwe proporcje. Obiektywy szerokokątne zniekształcają obraz, jeśli można warto tego unikać.

Odpowiednia pora do zdjęć mieszkania

Najlepiej robić zdjęcia w dzień gdy jest jasno. Unikajmy zdjęć po zmroku lub wieczorem. Chcemy by na zdjęciu było jasno, a mieszkanie było dobrze oświetlone. Dlatego też warto odsłonić zasłony i rolety aby wpuścić do wnętrza dużo światła dziennego. 

Pochmurny dzień to dobra pogoda gdyż nie będzie przepaleń na zdjęciach. Szczególnie można to zaobserwować za oknem oraz na podłodze i meblach gdzie padają promienie słońca. Bardzo słoneczny dzień może być więc problematyczny dla osób które nie są bardzo doświadczone i mogą sobie nie poradzić z fotografią o tak dużych kontrastach. Kontrastach czyli różnicy pomiędzy najjaśniejszymi elementami kadru a najciemniejszymi.

Odpowiednie oświetlenie

Jeśli fotografujesz telefonem to będziesz mieć ograniczone możliwości oświetlenie mieszkania. Przy korzystaniu z bardziej zaawansowanych aparatów możesz nawet wykorzystać zewnętrzne lampy do odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń. Ale przyjmijmy że nie mamy takiej możliwości i do dyspozycji mamy tylko światło słoneczne oraz oświetlenie które jest w mieszkaniu. 

Warto zrobić kilka zdjęć gdzie mamy włączone oświetlenie w mieszkaniu oraz bez oświetlenia sztucznego. Z reguły światło sztuczne ma cieplejszy kolor więc mieszkanie będzie przytulniejsze, cieplejsze. Jeśli możemy kontrolować moc świecenia to warto spróbować tak je wyregulować by było podobnej jasności co oświetlenie naturalne lub delikatnie jaśniejsze.

Warto korzystać również z trybu hdr. Tryb hdr pozwala na wykonanie kilku zdjęć o różnej ekspozycji i przez połączenie ich zarejestrować wszystkie szczegóły w światłach oraz cieniach. Szczególnie polecany jest ten tryb przy fotografowaniu z oknem w kadrze.

Zadbaj o zdjęcia detali mieszkania

Jeśli został wykonany remont lub mieszkanie posiada elementy nietuzinkowe to zawsze warto zrobić ich zbliżenie. Może to być zdjęcie stołu w kuchni, drewnianego blatu czy fotelu do czytania i relaksu. Takie zdjęcia zawsze dobrze się ogląda podczas przeglądania ofert mieszkań

Ładny widok i zielona okolica?

To również zdecydowanie warto umieścić na zdjęciach. Jeśli z mieszkania jest piękny widok na zielone tereny, jezioro czy rzekę to zdecydowanie warto umieść przynajmniej jedno takie zdjęcie w ogłoszeniu. Jeśli potencjalnym klientem jest młoda rodzina to potencjalnie będzie tym bardzo zainteresowana. Dodatkowo jeśli otoczenie budynku posiada place zabaw, parki czy tereny do rekreacji to również warto pokazać takie zdjęcia w ogłoszeniu.

Pamiętaj o dobrym zdjęciu w miniaturce sprzedawanej nieruchomości

Umieść najlepsze zdjęcie w miniaturce. To ono zachęci klientów aby zapoznali się z całym ogłoszeniem. Wybierz np. zdjęcie salonu lub kuchni które przyciągnie uwagę klienta. Możesz również sprawdzić jak działa dodanie ramki do zdjęcia w miniaturce aukcji/ogłoszenia. Wyróżni to Twoje ogłoszenie na tle innych. Niektórzy stosują tutaj np. czerwoną ramkę aby przyciągnąć wzrok klienta.

Jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem – podsumowanie

Myślę że teraz już wiesz jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Pamiętaj aby się nie spieszyć za bardzo, dopasować porę do sesji. Jeśli mieszkanie nie jest jeszcze przygotowane to zalecam wstrzymać się ze zdjęciami. Dobre pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Warto o tym pamiętać i wstawić ogłoszenie które już jest przygotowane i pomoże nam już po publikacji przyśpieszyć proces sprzedaży lub wynajmu. Jeśli ciekawi Ciebie również jak zaprezentować swoje mieszkanie przyszłemu klientowi to zobacz mój artykuł – Jak dobrze zaprezentować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu?

Jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem, jak zrobić dobre zdjęcia wnętrz, dobre zdjęcia wnętrz, zdjęcia wynajem krótkoterminowy, zdjęcia wynajem długoterminowy, przygotowanie mieszkania przy sprzedaży, przygotowanie mieszkania przy wynajmie, sprzedaż mieszkania, wynajem mieszkania, wynajem długoterminowy mieszkania, wynajem krótkoterminowy mieszkania

Similar Posts

Leave a Reply