zdjęcia do ecommerce
|||

Czym jest zdjęcie packshot, zdjęcie katalogowe? Jak je zrobić?

Czym jest zdjęcie packshot, zdjęcie katalogowe?

Najprościej mówiąc zdjęcie packshot to zdjęcie produktu na białym lub jednolitym tle. Popularne serwisy aukcyjne (na przykład Allegro, Amazon czy Shopee) wymagają czystej bieli czyli liczby 255 dla wartości RGB poszczególnych pikseli. Można takie wartości uzyskać już przy fotografowaniu produktu ale często aby zachować wszystkie detale produktu jest on odpowiednio oświetlany, a dopiero podczas edycji produkt jest wycinany z tła aby uzyskać białe tło.

Czy fotografowanie wszystkich produktów jest takie same?

Jeśli miało by to polegać na włożeniu przedmiotu fotografowanego w namiot bezcieniowy wciśnięciu spustu migawki i przejściu do kolejnego zdjęcia to pewnie tak. Każdy produkt był by również tak samo oświetlony. Efekt takich zdjęć będzie jednak mizerny. Jedno ustawienie światła nie nadaje się do wszystkiego, a produkty będą wyglądać płasko. Nierzadko stracimy również szczegóły w cieniach lub światłach. Jest to szczególnie problemem kiedy fotografujemy biały lub jasny produkt na białym tle. Wtedy bez wiedzy fotograficznej trudno o uzyskanie zadowalających efektów.

Czy korzystając z namiotu bezcieniowego uzyskam dobre zdjęcia?

Jak pewnie się domyślasz odpowiedź będzie przecząca choć w pewnych warunkach można go użyć. Namiot bezcieniowy nie jest podstawowym narzędziem w studiu fotograficznym wykonującym zdjęcia produktów. Narzędzie to zostało stworzone aby osoby które nie mają wiedzy fotograficznej lub z podstawową wiedzą zrobiły zdjęcie na białym tle do swojego sklepu. Dlatego jeśli startujesz ze swoim sklepem i jeszcze nie masz dużego budżetu który możesz przeznaczyć na zdjęcia to może być to odpowiednie narzędzie dla Ciebie. Mając taki namiot nawet telefonem możesz wykonać zdjęcie. Problemem może być powtarzalność kadrów oraz trudność z uzyskaniem idealnie białego tła. Tło będzie białe ale jak się przyjrzysz to może ono nie być w 100% idealnie białe.

Jak zrobić zdjęcie produktu na białym tle w namiocie bezcieniowym?

Można sobie z tym poradzić edytując zdjęcie w programie graficznym. Można również skorzystać z serwisów gdzie można załączyć zdjęcie i algorytm wytnie produkt z tła tworząc idealnie białe tło. Jednym z takich serwisów jest removebg. Jest to płatne narzędzie jednak bezpłatnie możemy skorzystać i wygenerować plik o rozdzielczości 500 × 500px. Za większe rozdzielczości musimy już zapłacić.

Jak uzyskać powtarzalność ujęć produktów?

Najlepiej skorzystać ze statywu – nawet takiego dla telefonu. Pomoże on nam w powtarzalności kadrów dla kolejnych produktów. Będziemy mieć aparat w tej samej pozycji dla każdego produktu. Będzie to wyglądać o wiele lepiej i profesjonalniej niż zdjęcia robione pod różnym kątem

Jak zrobić zdjęcie produktu na białym tle uzyskując najlepsze rezultaty?

Najlepsze rezultaty można uzyskać przy tworzeniu oświetlenia specjalnie dla każdego rodzaju produktu z osobna. Jeśli wykonujemy jeden typ produktu to należy przygotować oświetlenie pod pierwszy produkt z serii i wykorzystać to ustawienie do kolejnych produktów. Czasem pomimo podobnego produktu trzeba delikatnie zmodyfikować oświetlenie. Takie sytuacje się zdarzą np. kiedy fotografujemy raz czarny produkt, a następnie biały. Takie podejście wymaga jednak większej inwestycji w sprzęt oraz wiedzy jak go wykorzystać. Bez tej wiedzy efekty będą co najwyżej poprawne. Nie polecam więc od razu inwestowania w droższy sprzęt. Może się wydawać że przy korzystaniu z profesjonalnego sprzętu efekty będą dużo lepsze jednak odpowiedni sprzęt to tylko niewielka część przepisu na dobre zdjęcia produktowe. Jeśli osoba która początkowo korzystała z namiotu bezcieniowego chciała by sama wykonywać lepsze zdjęcia zdjęcia produktów to musi nauczyć się obsługi aparatu, lamp błyskowych, ustawienia lamp oraz dobrania modyfikatorów. Na początek jest to dużo za dużo dla osoby która jest w tym początkująca. Dlatego jeśli podoba Ci się robienie zdjęć swoich produktów i chcesz to robić to sugeruję małe kroki. Nie trzeba od razu inwestować w bardzo drogi i profesjonalny sprzęt. Na początku i tak osoby nie wykorzystują go w pełni i jest to zbędny wydatek. Lepiej więc te pieniądze wydać na naukę. Sprzęt nawet podstawowy ale odpowiednio wykorzystany przyniesie dobre efekty. Najważniejsza jest jednak wiedza.

Poniższe zdjęcia zostały właśnie w ten sposób wykonane. Każdy typ produktu wymagał innego ustawienia lamp oraz modyfikatorów. Oba zdjęcia patelni wymagały osobnego ustawienia świateł aby były odpowiednio oświetlone. Wymaga to więcej czasu jednak uzyskuje się najlepsze efekty. Produkty są oświetlone tam gdzie trzeba oraz posiadają cienie i przejścia tonalne powodujące że produkty są jak żywe.


Czym jest zdjęcie packshot, jak zrobić zdjęcie produktu na białym tle, zdjęcie katalogowe produktu, zdjęcie na białym tle, zdjęcie packshot, fotografia e-commerce, fotografia katalogowa, zdjęcie produktu na Allegro, zdjęcie produktu na Amazon, zdjęcie produktu na Shopee, zdjęcie produktu na Etsy

Podobne wpisy